Smetanova 9, Trenčín/Plavisko 7, Ružomberok

Fotografujúci svadobní hostia

V tomto článku by sme chceli osloviť všetkých svadobných hostí, ktorí sa rozhodli na svadbe kamaráta alebo príbuzného zaobstarať pár fotiek. Máme pre vás nepísané pravidlá, ktoré by ste mali dodržať, aby sa z vás nestal otravný fotiaci hosť. Navyše v tomto článku nájdete aj mnoho tipov pre lepšie svadobné fotografovanie. Takže ak sa chystáte na svadbu a zvažujete, že budete fotiť, tak zadržte a najprv si prečítajte celý tento článok.

Svadba patrí medzi veľmi významnú udalosť v živote každého človeka, a tak je potrebné ju riadne fotograficky zdokumentovať. Aj preto si budúci novomanželia často zajednajú niekoho, kto im ich svadobný deň nafotí. Môže to byť kamarát, strýko alebo profesionálny svadobný fotograf, to je už celkom jedno.

V každom prípade ale pre ostatných svadobných hostí, ktorí sa rozhodli na svadbe fotiť, platia určité nepísané pravidlá. Tie vychádzajú nielen z etikety, ale aj zo základov slušného správania. Prosím dôkladne si prečítajte a premyslite nižšie uvedené návrhy a námety na zamyslenie. Všetci okolo vás to veľmi ocenia.

3 dôvody prečo nechať svadobné fotografovanie na profesionála

1. Naživo alebo cez displej fotoaparátu – pohľad svadobného hosťa

Veľmi dobre si zvážte, či sa chcete tak jedinečnej udalosti, ako je svadba vášho blízkeho, zúčastniť naživo alebo ju chcete pozorovať skrz displej svojho fotoaparátu či mobilného telefónu. Máte v podstate dve možnosti:

Vychutnať si vzácne chvíle (ktoré sa nebudú opakovať) naživo a odniesť si tak jedinečný zážitok, alebo kvôli pár fotkám všetko pozorovať skrz displej svojho foťáku alebo mobilu a o zážitok tak prísť. V prvom prípade získate unikátny zážitok, ktorý vám potom pripomenú fotografie alebo video.

A vôbec nevadí, že nebudú vaše. Od toho je tam svadobný fotograf alebo niekto iný, kto bol o dokumentáciu požiadaný. V druhom prípade potom síce budete mať pár svojich fotiek alebo krátke video, ale ono vám vlastne ani nebude mať čo pripomenúť. Pretože ste si osobne nič neprežili. A teraz sa spýtajte sami seba – čo je lepšie?

Že sa k vám fotky nedostanú? Ale kdeže… v dnešnej dobe internetu, zdieľanie na sociálnych sieťach, e-mailov a ďaľších komunikačných kanálov je isté, že fotky zo svadby uvidíte. Navyše nie každý svadobný hosť bude tak uvedomelý ako práve Vy a fotky okolo vás budú mať desiatky ľudí.

Všetci vám ich môžu obratom poslať či nazdielať. Prečo teda nevyužiť možnosť osobného zážitku a jeho pripomenutie pomocou fotiek? Prečo sa dobrovoľne o jedinečný zážitok pripraviť kvôli pár fotkám chrbta ženícha a nevesty?

2. Trocha etikety – pohľad nevesty a ženícha

Skúste myslieť aj na tých, čo vás na svadbu pozvali, teda na nevestu so ženíchom. Myslíte si, že budú chcieť, aby pri obrade videli miesto vašich tvárí vaše telefóny? Pozvali si vás ako svojich kamarátov, príbuzných, tých, koho majú radi. A nie ako večného dokumentaristu s telefónom alebo fotoaparátom miesto hlavy.

Skúste sa vžiť do úlohy nevesty, ktorá prichádza k obradu. Ako jej asi musí byť, keď všetci úporne civia do displejov svojich mobilov a nikto sa jej nepozrie priamo do očí? Ja osobne by som si pripadal ako cirkusová atrakcia – teda čosi, čo nemá s dôstojnosťou vážneho momentu vôbec nič spoločné.

Svadobný fotograf zažije mnoho svadieb, kedy hostia fotili nielen všetky príchody k obradu bez akéhokoľvek priameho očného kontaktu, ale navyše v tom pokračovali aj pri začiatku obradu. Vrátane mamičiek a oteckov.

Až keď ženích zakročil a všetkých poprosil, aby už toho nechali a venovali im trochu osobnej pozornosti, tak prestali. Príde vám toto normálne? Všetci vedia, že tam fotograf bude. Všetci vidia, že tam fotograf je. Všetci vedia, že fotky budú do 2 týždňov. Napriek tomu dokážu obrad degradovať na kolotočovú atrakciu.

3. Čo bude na fotkách – pohľad fotografa

A teraz ďalší pohľad na vec. Čo asi myslíte bude na takých svadobných fotografiách ženícha a nevesty? Bude tam ženích s nevestou ako prichádza k obradu a desiatky postáv s telefónmi a občas aj tablety miesto hlavy. V lepšom prípade lesk telefónov nad hlavami hostí, ktorí uprene civia do displejov – a nie na ženícha a nevestu.

A to sa naozaj “nevyfotošopuje”. Nevesta potom prichádza špalierom, ktorý netvoria ľudia, ktorých má rada, ale hlúčikom anonymných dokumentaristov. Vieme, že to trochu preháňame, samozrejme nie všetci na svadbe fotia. Avšak musíte počítať s tým, že fotograf fotí nie iba nevestu a ženícha, ale aj všetko okolo.

A to, čo robia svadobní hostia, jednoducho bude na fotkách vidieť. Alebo to fotograf zaberie bez hostí, takže tí zase na fotkách vôbec nie sú vidieť. Oba prípady sú logicky zle. Skúste teda myslieť na to, že na svadobných fotkách budú väčšinou aj svadobní hostia – a bude úplne zásadný rozdiel, či títo hostia budú s dojatím pozerať na nevestu prichádzajúcu k oltáru alebo budú škúliť do telefónu a snažiť sa urobiť čo najviac fotiek. To všetko bude na fotkách vidieť!

Desatoro svadobného hosťa, aneb nepísané pravidlá

 • Svadba nie je príležitosť na precvičenie foto zručností ani fotografický kurz, ale slávnostná udalosť, ktorej sa máte zúčastniť ako hosť.
 • Skúste uctiť ženícha a nevestu svojou osobnou účasťou a priamym pohľadom zoči voči aspoň pri najdôležitejších chvíľach.
 • Ak chcete urobiť pár fotiek, skúste neprekážať oficiálnemu fotografovi ani nezacláňať ostatným hosťom.
 • Keď sa fotí skupinka, kde máte byť, odložte fotoaparát či telefón a bežte sa tam postaviť (a nefoťte skupinku, kde chýbate)
 • Keď už sa rozhodnete fotiť, vypnite si zvuky na telefóne či fotoaparáte, pri svadobnom obrade buďte vždy na svojom mieste a radšej nechoďte nikam fotiť, ak chcete urobiť pár fotiek z obradu, tak naozaj diskrétne a nenápadne (naozaj nefoťte tabletom)
 • Pokúste sa nezdržiavať svojím fotením ďaľší priebeh svadby.
 • Aj vy budete na svadobných fotkách vidieť (a nemusíte si všimnúť, že vás niekto fotí alebo ste niekedy len v okraji záberu) a iste nechcete mať pred tvárou telefón.
 • Samozrejme v medzičase, keď sa nedeje nič “oficiálneho”, foťte čo chcete v ľubovoľnej miere.

Samozrejme uvedené odporúčania platia len pre tie najviac oficiálne časti svadobného dňa (obrad, gratulácie, skupinové fotenie, obed, fotenie krásnych svadobných obrúčok krájanie torty, tanec, atď…). V priebehu dňa, kedy sa nič zásadné nedeje a je voľná zábava, možno samozrejme ľubovoľne fotografovať a nikomu to nebude vadiť.

To isté platí napríklad pred obradom, keď si chcete vyfotiť výzdobu alebo napríklad popoludní, kedy si budete chcieť odfotiť družičky. Rovnako tak pri večernej zábave nebude na škodu urobiť si pár “selfíčiek” s kamarátmi a podobne. V takých chvíľach vôbec nevadí, že budete fotiť a naopak môžu byť vaše momentky veľmi zaujímavé, najmä v pokročilých večerných hodinách 🙂

Takže keby sme to mali zhrnúť, tak by sme odporučili nasledovné: svadobné fotografovanie nie je zakázané. Iba v oficiálnych momentoch je lepšie udržať svoje fotografické túžby na uzde a ponechať to na oficiálnom fotografovi, či už je to kamarát alebo profesionálny fotograf.

Tipy pre lepšie svadobné momentky

Ak sa ako hosť rozhodnete zaobstarať na svadbe pár fotiek, máme pre vás niekoľko užitočných tipov do praxe:

 • ak je jasná obloha a je ostré slnečné svetlo, foťte ľudí radšej v tieni,
 • pri fotení družičiek a celkovo detí (dostanete sa do ich perspektívy, fotky budú lepšie),
 • skúste niečo dostať do popredia, napríklad si odfoťte kostol skrz lístie stromov (pomôže to dodať fotke hĺbku, ktorá celkovo u telefónov i kompaktov chýba)
 • pri fotení nevesty v bielych šatách budete zrejme musieť nastaviť to, že fotka má byť svetlejšia (automatika by fotku podexponovala = bola by moc tmavá),
 • naopak pri fotení skupinky pánov v tmavých oblekoch budete musieť nastaviť, že fotka má byť tmavšia (automatika by fotku preexponovali = bola by moc svetlá),
 • skúste zmeniť perspektívu (všetci dnes fotia z úrovní svojich očí, niekedy neškodí nadhľad či podhľad)
 • ak fotíte nejaký hlavný motív, mal by tento motív zaberať podstatnú časť fotografie
 • lepšie svetlo na fotenie je zvyčajne v podvečer, pred západom slnka, ako na pravé poludnie.

Zhrnutie a záver

Cieľom tohto článku nie je zakázať svadobné fotografovanie, to v žiadnom prípade. Na tom nie je nič zlé, pokiaľ sa však dodržia isté pravidlá a odporúčania.

Stačí sa držať príslovia “všetko s mierou”. Vo chvíľach, keď sa neodohráva nič oficiálneho, možno fotiť bez zábran úplne ľubovoľne a nikomu to vadiť nebude (a ak áno, tak vám to povie :). Naopak v tak oficiálnych momentoch, ako je svadobný obrad, gratulácie, prvý tanec, krájanie torty a podobne, je lepšie nefotiť a tieto vzácne okamihy si užiť naživo.

No a ak to nemôžete vydržať, tak si nenápadne urobte jednu alebo dve fotky, čo bohato stačí.

Ďakujeme, že ste tento článok dočítali až do konca, svedčí to o tom, že každá nevesta so ženíchom sa na vás môže tešiť ako na milého svadobného hosťa a nie ako večného dokumentaristu.

Ak ste toho istého názoru, zdieľajte prosím tento článok na sociálnych sieťach. Len tak docielime aspoň nejaké osvety medzi fotiacimi svadobnými hosťami 🙂

Zanechať komentár