Smetanova 9, Trenčín/Plavisko 7, Ružomberok

Najpodivnejšie svadobné zvyky

Svadba je pre ženy na celom svete určite jedným z najdôležitejších dní ich života a tak nie je divu, že tento deň s veľkým D je opradený množstvom rituálov a tradícií. Tie naše poznáte asi celkom dobre, ale tušíte, aké tradície dodržiavajú inde vo svete? Niektoré sú veľmi kuriózne. Vydaj sa s nami na cestu okolo sveta a pár ich spolu spoznáme…

Rozbíjanie tanierov, nevesta v bielom, spoločné krájanie torty, výmena prstienkov … to sú všetko zvyky a tradície, ktoré u nás poznáme a vídame snáď na každej svadbe. Ale inde vo svete majú zvyky úplne odlišné a často veľmi zaujímavé. Poďme to vziať naprieč kontinentmi a pozrieť sa na tie najzaujímavejšie.

Svadobné zvyky a tradície V EURÓPE

Začneme u našich blízkych susedov – v Nemecku. Jednou z tradícií je rozbíjanie riadu. A prečo? Črepy predsa prinášajú šťastie. Na tom nie je nič divné, aj u nás sa rozbíjajú taniere pred hostinou, avšak v Nemecku začnú s rozbíjaním ešte večer pred svadbou. Zrejme si to svoje šťastie chcú veľa poistiť.

V Rumunsku sa zase bavia unášaním neviest. Nie je to ale ako u nás, kedy nevesta svojho vyvoleného nevidí maximálne pár hodín, ktoré strávi v nejakej susednej dedine alebo neďalekej krčme. Tu na to idú od podlahy, ak muž unesie ženu a má ju po svojom boku minimálne dva dni, stáva sa tak jeho zákonitú manželkou. Tomu hovoríme úlet.

Čo sa týka zakázaných farieb a šperkov, tak ak u nás nevestám prinášajú smolu pravé perly, v Taliansku sú symbolom nešťastia zlaté šperky, tie na žiadnej neveste celkom určite neuvidíš.

Francúzske páry preferujú počas svadobného dňa diamanty, ktoré symbolizujú pevnosť a zdobia nimi častokrát aj svoje snubné prstene. Cestu k oltáru im družičky lemujú bielymi stužkami. Zvykom tiež je, že nevesta so ženíchom prichádzajú k oltáru spolu. Po skončení svadobného obradu sú novomanželia zasypaní drobnými mincami, čo, ako iste správne tušíš, im má zaručiť spokojné a bohaté manželstvo.

V Írsku sú počas svadobného obradu prítomným dámam zakazane zelené šaty. Podľa tradície totiž nosí zelená farba novomanželom smolu.

Vo Veľkej Británii býva častým a súčasne milým zvykom, že malé družičky rozhadzujú po cestičke vedúcej k oltáru malé kvietky. Kvetinová výzdoba symbolizuje krásny a šťastný život budúcich novomanželov. Platí tiež, že malé družičky (tzv. Flower girls) majú podobnú farbu i tvar šiat, ako nevesta.

Vskutku originálne sa oslavuje svadba v Albánsku. Tam má totiž osobitne svadobnú oslavu nevesta a zvlášť ženích. Svadba nevesty trvá tri dni od piatku do nedele. Dopoludnia chodia neveste popriať priatelia a večer chodia bližšií rodinní príbuzní na hostinu. Ženích, jeho rodičia a bližšia rodina navštívi nevestinu oslavu o sobotňajšej noci na tri až štyri hodiny, novomanželia si spolu zatancujú prvý tanec a spoločne krájajú svadobnú tortu. Ženích potom odchádza a svoju svadbu oslavuje počas nedele. Zvláštny zvyk, čo poviete?

Pokiaľ máte početnú rodinu a radi sa združujú pri každej možnej príležitosti, bola by podľa tvojho gusta grécka svadba. V tejto krajine je obrad záležitosťou úplne celej rodiny vrátane všetkých tiet a bratrancov z deviateho kolena. Je veľmi pravdepodobné, že sa títo ľudia už nikdy neuvidia. Avšak svadba, ktorej sa zúčastnia “len” sto ľudí, je v Grécku považovaná za malú.

Indické krásky s henou

Presunieme sa teraz na skok do Ázie. Aké sú tu typické svadobné zvyky? Tak treba indické nevesty sa vo svoj svadobný deň pomaľujú henou. Respektíve postarajú sa o to ich výtvarne nadané príbuzné. Na rukách nevesty vytvárajú nádherné obrazce a ornamenty, ktoré majú znázorňovať šťastie, lásku a nádej. To všetko je v manželstve rozhodne potreba.

Všeobecne v krajinách, kde dominuje hinduistické náboženstvo, tento krásny zvyk prevláda. Rituál vrátane záverečného schnutia trvá často aj celý predsvadobný deň. Počas neho robia budúcej neveste spoločnosť družičky. Krášlenie nevesty má priaznivo naladiť bohov a prinútiť ich, aby od budúceho manželstva odvrátili všetko nešťastie. Čo sa týka farby jej šiat, asi budeš prekvapená, ale biela je v Indii považovaná za farbu smrti.

Indické nevesty sú počas svojho veľkého dňa odeté do červenej farby. Svadobný obrad je spravidla niekoľkohodinový a veľkú úlohu pri ňom zohráva rituálny oheň. Počas obradu musí otec rituálne odpustiť svojej dcére, že opúšťa jeho rodný dom a matka potom nevestu pripraví na novú životnú etapu.

Po skončení svadobného obradu sú novomanželia zasypaní dažďom z bankoviek. Čo sa týka svadobnej hostiny, počas tej indickej nie je ničím výnimočným, že sa jej zúčastní aj tisíc ľudí. Zaujímavosťou je, že svadobná hostina je vždy vegetariánska. Na svadbe sa nešetrí a často na ňu padnú všetky rodinné úspory.

A ešte jedna zaujímavosť – svadba medzi hinduistami nie je potvrdená podpisom a nie je hlásená na žiadnych úradoch. Dôkazom je len podpis svedkov a zhotovené fotografie.

Naopak svadobného obradu v Japonsku sa zúčastňuje iba najbližšia rodina novomanželov. Ostatní priatelia a známi oslavujú s manželmi až neskôr, na menej formálne oslave.

Nevesta s holou hlavou v Číne

V Ázii ešte zostaneme a navštívime Čínu. Aj tu sa nevesty obliekajú do červených šiat. Červená znázorňuje bohatstvo a hojnosť. Stále častejšie sa tu ale presadzujú trendy západného sveta a už aj čínske nevesty sa obliekajú do šiat bielych. Trochu zvláštnym zvykom je, že ženích na svoju novomanželku vystreľuje šípy, samozrejme drevené, bez ostrých hrotov.

V okamihu, keď nevestu trafí, obaja snúbenci rozlomia šíp napoly. Zrejme to má znázorňovať vzájomnú spoluprácu v manželstve. Existuje ale ešte šialenejší zvyk – niektoré čínske nevesty si po svadbe oholia vlasy, až na malé miesto vzadu na temene, tam si nechajú vrkôčik.

V Afrike sa pľuje

A presúvame sa na africký kontinent … Prípravy na africkú svadbu trvajú približne pol roka. Hlavnou témou je stretnutie všetkého príbuzenstva, a to aj z tých najvzdialenejších kútov. Nevesty volia buď šaty európskeho štýlu, alebo naopak zostávajú verné svojim koreňom a oblečú sa do krásnych pestrofarebných látok a ozdobia sa farebnými korálkami a trblietavými šperkami.

Hlavu si ozdobia turbanom, ktorý je z rovnakej látky, ako sú svadobné šaty. A čo sa deje počas svadobného obradu? Svadobčania po sebe pľujú. Áno, počuješ dobre. Otec nevesty požehná svojej dcére a potom jej pľuvne na hlavu a na prsia. A rovnako tak platí, že otec nevesty sa nesmie otočiť pri odchode dcéry z dediny za svadobným sprievodom.

Ak tak urobí, jeho dcéra sa zmení v kameň. A to je fakt! 🙂

Ešte zopár perličiek zo sveta…

Mauritánia: Priber! Kým veľa neviest sa snaží byť do svadobných šiat čo najštíhlejšia, v tejto islamskej republike v Afrike by si asi na svoje neprišli. Sú totiž posielané svojimi budúcimi muži na tzv. “tukové farmy”, aby nabrali objem a krásu.

Švédsko: Pusa pre všetkých! Vo Švédsku má každý pozvaný hosť na svadbe právo na pobozkanie nevesty, avšak akonáhle sa ona vzdiali, rovnakého pravidla sa v ten moment dostane všetkým ženám ohľadom ženícha.

Francúzska Polynézia: Uvoľnite cestu! Na území Francúzskej Polynézie nevesta pravdepodobne nerada oznamuje zasnúbenie svojej rodine. Tá sa totiž v deň svadby musí zložiť do akejsi cesty z ľudských tiel, po ktorej ženích prechádza.

Kongo: Žiadne vtípky. V Africkom Kongu berú svadbu ako smrteľne dôležitú vec, a tak je počas nej zákaz úsmevov.

Mongolsko: Nech povie kura! V Mongolsku (i v Číne) sa pomocou rozporcovaného kuraťa (konkrétne jeho pečene) určuje, či je v poriadku stanoviť si dátum svadby. Ak je pečeň kurčaťa zlá, pokračuje sa v hľadaní medzi ďalšími kurčatami, kým nebudú niektoré pečeňe v stave, kedy si pár konečne môže vybrať svoj slávny deň.

Malajzia: Členovia komunity Tindong zakazujú chodiť novomanželom do kúpeľne a na záchod dlhé tri dni a tri noci. Keby si totiž pár odskočil vykonať svoju potrebu, mohla by byť žena neplodná, alebo jej mohlo dieťa dokonca zomrieť. Aby ich to teda na záchod príliš neťahalo, sú po celú dobu pod dozorom, kŕmené iba malým množstvom jedla a piť môžu len pár dúškov vody.

Jáva: Ako to už býva, zadarmo ani kura nehrabe a za svadbu sa platí. Inak tomu nie je ani na tomto ostrove. Za veselicu si miestny oddávajúci účtujú dvadsaťpäť krysích chvostíkov. Keď sa spoločné spolužitie nedarí, tak za rozvod musí vytiahnuť manželia z vrecka chvostíkov päťdesiat.

Tak čo, aký zvyk sa ti páči najviac? A aký by si naopak nechcela absolvovať? Za nás je najlepšie tradíciou maškrtenie v podobe svadobnej torty. Mrkni do galérie, nájdeš tam prehliadku fakt nádherných kúskov.

Zanechať komentár