Technológie výroby šperkov

Montovaná technika:

Táto technika je skutočným remeselným umením klenotníckej výroby. Šperky sa vyrábajú z klenotníckeho polotovaru, prsteň vyrobený montovanou technikou predovšetkým tyče, plechu, drôtu, z ktorých si zlatník vyválcuje materiál potrebných rozmerov, z neho potom vyrezáva a tvaruje jednotlivé časti šperkov, ktoré následne spájkuje dohromady.

Jedná sa niekedy o veľmi zložitú a časovo náročnú procedúru, niektoré šperky sa môžu skladať z desiatok až stoviek častí. Montované techniky sa využívajú tak v sériovej výrobe pri jednoduchších šperkov, ale predovšetkým pri výrobe originálnych šperkov, alebo malých sérií.

Takto vyrobené šperky sú pre ich majiteľov oveľa väčšie cennosti práve pre svoju unikátnosť. Táto technika má tiež svoje veľké výhody. Materiál je oveľa menej pórovitý ako u odlievaných šperkov, šperky bývajú masívnejšie, nedeformujú sa, oveľa lepšie sa dajú opravovať, vďaka ručnému fasovaniu kameňov takmer nehrozí ich vypadnutiu, možno u nich jednoducho kombinovať viac farieb zlata dohromady. Pri ručne vyrábaných šperkoch je výhoda, že šperk je skutočne dokonalý.

Drobné odchýlky nie sú vidieť voľným okom. Touto technikou možno vyrábať originálne kvalitné šperky na celý život, vymýšľať rôzne úpravy a pod. Práve takouto technikou vyrábame všetky zlaté šperky, ktoré môžete zakúpiť v našom e-shope alebo osobne v našom showroome.

Odlievaná technika:

Táto technika sa v súčasnosti používa pri výrobe približne 95% šperkov, jedná sa predovšetkým o sériovú výrobu. Výroba takéhoto šperku začína buď na monitore počítača, kde vznikne 3D model, ktorý potom špeciálny prístroj vymodeluje, alebo sa vyrobí montovanou technikou potrebný vzor, prípadne možno pri niektorých prípadoch vymodelovať šperk ručne zo špeciálneho vosku.

Keď máme zhotovený kovový model, zalisuje sa do špeciálnej gumy, ktorá sa potom rozreže a slúži ako forma na výrobu voskového modelu. U väčšiny šperkov sa zasadzujú kamene práve do tohto voskového modelu. Je to síce veľmi jednoduché riešenie, ale nie je tak kvalitné ako ručné fasovanie.

Voskové modely sa potom vtokovým kanálikom spoja a vznikne tzv. stromček. Ten sa vloží do špeciálnej nádoby (kyvety) a zaleje sa špeciálnou sadrou. Akonáhle sadra ztvrdne, vloží sa kyveta po pece, aby z formy vytiekol vosk, kamene zostanú vo forme. Namiesto vosku sa potom do vyhriatej formy vleje roztavené zlato. Po jeho stuhnutí a vychladnutí sa už zlatý “stromček” vyberie z kyvety a odstráni sa z neho sadra. Následne sa odrežú a začistia vtokové kanáliky, šperk sa potom leští, a prechádza dokončovacími úkonmi.

Existuje mnoho výhod, ale aj nevýhod tejto techniky, ktoré samozrejme rovnako ako u montovanej techniky závisí na kvalite výroby. Najväčším neduhom je to, že u odlievaných šperkoch sa výrobcovia často snažia vyrobiť šperky z čo najmenšieho množstva zlata.

Spodná časť šperku je vybraná a steny šperkov sú potom silné napríklad /len 0,2 mm/. Zákazník potom nevie koľko by mal taký šperk vážiť a kúpi ho za cenu, ktorá mu pripadá zodpovedajúca. Ale v skutočnosti ho zbytočne preplatí. Takéto šperky sa potom veľmi deformujú a často sa vôbec nedajú opravovať, upravovať veľkosti, vypadávajú kamene atď.

Problémom je u odlievaných šperkoch tiež fakt, že nemožno šperk odliať z viacerých farieb zlata a šperky sa preto väčšinou iba farbia špeciálnymi pokovovacími ceruzkami (napr. biela farba je vrstva rhodia). Tá je však veľmi slabá a pri prvom leštení šperku, ale aj pri nosení sa zo šperku vytratí. Sú samozrejme aj firmy, ktoré touto technikou vyrábajú kvalitné šperky, ale je ich naozaj menšina.

Leave a comment