Smetanova 9, Trenčín/Plavisko 7, Ružomberok

Všetko o diamantoch

Lákajú vás diamanty? Prejdite si manuál základných informácií

Hodnota diamantov je vysoká a neklesá, ponúka sa tak ako uchovávateľ hodnoty pre peniaze, ktoré máte navyše. Zhrnuli sme, čo by ste o nich mali vedieť, než sa vydáte na ich nákup.

Diamanty sú vo svojej podstate kryštalickou formou uhlíka. Tvorí hlavne jednotlivé kryštály, typický je pre ne vypuklý a zriedkavo až guľovitý tvar. Podľa takzvanej Mohsovej stupnice tvrdosti je diamant najtvrdším minerálom, patrí do 10. skupiny.

Niektoré prírodné kamene môžu imitovať diamant – jedná sa o zirkón, kremeň, topás, beryl, zafír, spinely alebo živec (čiže ortoklas). Existujú však tiež syntetické diamanty. Technické diamanty ale majú zlú čistotu alebo farbu, a preto ich nemožno využívať pre výrobu šperkov. Hodia sa “iba” v obrábacom priemysle.

Diamanty sa ťažia hlavne v Brazílii, Venezuele, v Rusku (na Sibíri), v Kanade a v Afrike. Tam konkrétne v Juhoafrickej republike, Sierra Leone, Botswane, Angole a Demokratickej republike Kongo. Najväčšie diamantové bane sveta sú Mirnyj na Sibíri, Big Hole v Kimberley v Juhoafrickej republike, Diamond Head na Havaji (USA) a Diavik Diamond Mine v Kanade.

Chemicky čistý a štrukturálne perfektný diamant je dokonale číry, teda bez akýchkoľvek odtieňov alebo zafarbení. Jeho farba môže byť spôsobená chemickou nečistotou alebo štrukturálnymi kazmi v kryštálovej mriežke.

Sýtosť a farba odtieňa môže zvýšiť alebo znížiť cenu diamantu. Napríklad číre diamanty s odtieňom žltej alebo hnedej sú väčšinou lacnejšie, zatiaľ čo ružové, červené, sýto žlté alebo modré diamanty sú veľmi cenené. Pre použitie v šperku je najobľúbenejší výbrus, nazývaný briliant.

Približne polovica diamantov vykazuje po svojom ožiarení ultrafialovým svetlom fluorescenciu (luminiscenciu). Niektoré žltkasté diamanty vykazujú na slnečnom svetle rôzne intenzívne modrú fluorescenciu (slnečné svetlo totiž obsahuje ultrafialové žiarenie).

Ako spoznám kvalitu diamantu?

Zásadné kritériá na určovanie kvality diamantov sú označované ako 4 C – carat (váha), clarity (jasnosť), colour (farba) a cut (brus).

Diamantový brus je spôsob opracovania surového diamantu. Slovo “brus” označuje súhrnne proporcie, symetriu a lesk diamantu. Brúsenie diamantov je šperkárska činnosť, pri ktorej sú zo surových diamantov brúsením vytvárané drahokamy, použiteľné do šperkov. U väčších a drahších kameňov je brúsenie vykonávané takzvaným FASER ručne, u menších kameňov sa dnes väčšinou používa strojového brúsenia.

U kvality brusu diamantov sa hodnotí:

  • proporcie – uhly a percentuálny pomery jednotlivých častí brusu. Najvyššie vybrúsený kameň má dokonalý súlad medzi brilanciou, ohňom a iskrením. Najdokonalejším typom brusu je briliantový brus s 57 fazetami, ktoré sú vybrúsené do presne stanovených proporcií.
  • povrchové opracovanie – kvalita vybrúseného povrchu faziet, teda či je dokonale vyleštený, neobsahuje stopy po brúsení apod. Najčastejšie chyby, ktoré sa vyskytujú, sú ryhy a škrabance, línie po brúsení, priehlbiny a jamky, stopy po brúsení alebo nadbytočné fazety.
  • symetria brusu – hodnotí, či sú všetky fazety rovnako veľké a brúsené pod rovnakými uhlami atď.

Medzinárodná stupnica kvality brusu vyzerá takto:

  • Excellent / Ideal Cut – Excelentná čiže ideálne výbrus označuje špičkovo vybrúsené diamanty tej najvyššej kvality. Do tejto kategórie spadajú len zhruba tri percentá produkcie všetkých diamantov. Diamanty tejto triedy odrážajú takmer všetko svetlo, ktoré na ne dopadá.
  • Very good – Táto trieda označuje brus s veľmi dobrým prevedením, vďaka ktorému kameň odráža väčšinu svetla, ktoré na neho dopadá. Pre oko laika je táto trieda nerozoznateľná od triedy Ideal Cut. Asi 15 percent všetkých vybrúsených diamantov spadá do tejto kategórie.
  • Good – do tejto kategórie spadá zhruba 25 percent diamantové produkcie. Odrážajú väčšinu svetla.
    Fair – Táto trieda predstavuje ešte stále dobre vybrúsené diamanty, ale odraz svetla je o poznanie menšie a diamanty sa tak menej blyští.
  • Poor – Tieto diamanty nespĺňajú nároky na kvalitný brus. Väčšina svetla, ktoré na diamant dopadá, sa stráca, čím kameň prichádza o svoj ligot.

Najvýznamnejšie brusiarne diamantov sa nachádzajú v Antverpách (Belgicko), v Haife (Izrael) a v New Yorku (USA).

Ako sa určuje veľkosť diamantov?

Všetky drahé kamene (vrátane diamantov a perál) sa historicky vážili a stále vážia v karátoch, akokoľvek táto váhová jednotka nepatrí do medzinárodného systému jednotiek (SI). Táto jednotka bola historicky odvodená z hmotnosti semena takzvaného svätojánskeho chleba, ktoré bolo v stredoveku používané v Perzii a v Arábii na váženie (a teda aj ceny) drahých kameňov. Veľkosť týchto semien je totiž prakticky rovnaká a sú v tejto oblasti bežne dostupné.

V súčasnosti sa používa metrický karát, ktorý sa rovná 200 miligramu čiže 0,2 gramu. Ako jeho názov sa však používa “karát” a ako skratka je používané “ct”.

Ako sa vykonávajú obchody s diamantmi?

V súčasnosti pôsobí na celom svete celkovo 28 diamantových búrz. V Antverpách sídlia hneď štyri svetové burzy s diamantmi. Jedná sa napríklad o Beurs voor Diamanthandel alebo Vrije Diamanthandel, ktoré majú spolu viac ako 2000 členov. V Antverpách je tiež na 1500 firiem, ktoré sa zaoberajú brúsením alebo obchodom s diamantmi.

Dubai Diamond Exchange (DDE) je prvý diamantovú burzou v arabskom svete, ktorá je členom World Federation of Diamond Bourses (WFDB). Burza má vlastné laboratórium hodnotiace diamanty a zaujímavosťou je aj jej vlastný patentovaný brus – Dubai Cut diamond, ktorý má 99 faziet.

Približne 60 percent svetovej ťažby diamantov ovláda spoločnosť De Beers Consolidates Mines, za ktorej vznikom stál dravý britský obchodník Cecil Rhodes (1853-1902). Jeho spoločnosť De Beers Mining totiž postupne pohltila všetkých svojich juhoafrických konkurentov, najmä spoločnosti Barnyho Barn a Alfreda Beit.

Dcérska firma tejto spoločnosti, ktorá sa nazýva Diamond Trading Company a ktorá sídli v Londýne, predáva diamantovú surovinu vybraným zákazníkom. Tí majú právo desaťkrát ročne uplatniť svoju objednávku a zúčastniť sa v Londýne prehliadky ponúknutých kameňov.

Týmto prehliadkam sa hovorí “sights” a spoločnostiam s právom účasti sa hovorí “sightholders”. V priebehu sights si môžu nákupcovia prehliadnuť ponúkanú surovinu a zoznámiť sa s cenou. Nie je pripustená diskusia o obsahu balíčka, nákupca ho môže odmietnuť ako celok, čo sa však nestáva často.

Rokovania o cene sa tiež nepredpokladajú. Výnimkou sú takzvané “specials” čiže diamanty nad 10,8 karátu, ktoré sú ponúkané individuálne a zákazníci majú právo vyjednávať o cene alebo kameň odmietnuť.

Sightholderov je dnes okolo 90 a ich počet nie je stabilný. V zásade platí, že sightholderov si vyberá Diamond Trading Company na základe vlastných kritérií, na členstvo v tomto elitnom klube neexistuje žiadny nárok. Vynikajúcim odporúčaním je profil progresívnej firmy, ktorá je zárukou efektívneho marketingu a rýchle cesty diamantov k zákazníkom.

Zanechať komentár