Smetanova 9, Trenčín/Plavisko 7, Ružomberok

Ako vybrať zásnubný prsteň?

6 TIPOV, AKO VYBERAŤ zásnubný prsteň

To, že si vyberiete zásnubný prsteň počas 10 minút a hneď prvé vám padnú do oka je síce možné, ale krajne nepravdepodobné. Preto pre vás máme týchto 6 tipov, s ktorými sa vám budú snubné prstienky vyberať ľahšie.

 1. Dvakrát meraj, raz rež. Vyhraďte si dostatok času, minimálne štvrť roka pred svadbou a na výber snubných prsteňov si rezervujte aspoň hodinu. Snažte sa vyhnúť nákupu prsteňov iba cez internet a vyskúšajte si reálne prstene v kamennom obchode.
 2. Rozhodnite sa, na ktorý materiál stavíte. 14 karátové zlato je ideálnou voľbou kvôli svojej odolnosti a dlhotrvajúcemu lesku. Môžete vyberať z bieleho, žltého a červeného zlata alebo ich kombináciu. Vybrať si môžete aj prstene z paládia alebo platiny.
 3. Nenechajte sa zlákať k extravagancii. Snubný prsteň budete nosiť na prstenníku po celý život, vyberajte si preto taký, s ktorým sa dokážete stotožniť. Nie je nutné mať hranatý snubný prsteň len preto, že je momentálne IN, aj keď sa vám vôbec nepáči.
 4. Zamerajte sa na praktickosť. Odkladať prsteň preto, že je na obtiaž pri športe, v zamestnaní aj pri domácich prácach, začne byť časom otrava. Vyberte si preto taký snubný prstienok, ktorý vás nebude v každodenných činnostiach obmedzovať.
 5. S kameňmi, alebo bez? Zdobenie pomocou zirkónov alebo briliantov nie je záležitosťou len zásnubného prsteňa. Pri zdobení snubných prsteňov sa fantázii medze nekladú, často sa využívajú napríklad kamienky posadené do tenkej linky.
 6. Pokojne majte odlišné snubné prstene. Nie je výnimkou, že má muž dizajnovo čistejší prsteň ako žena, ktorá ho často dopĺňa práve o zdobenie kamienkami. Vždy by k sebe ale mali snubné prstene ladiť a malo by byť poznať, že tvoria pár – rovnako ako ich nositelia.
 • Vopred si ujasnite, koľko peňazí chcete do prsteňa investovať. V našej ponuke nájdete zásnubné prstene v najrôznejších cenových kategóriách. Ich cenu ovplyvňuje váha použitého materiálu, pracnosť zvoleného dizajnu a predovšetkým použité diamanty. Pokiaľ si hneď na začiatku stanovíte čiastku, okolo ktorej sa chcete pohybovať, výrazne vám to uľahčí výber.

Viete, ako zistiť veľkosť prsta partnerky?

Veľmi dôležité je poznať veľkosť prsta partnerky. Ak vaša nastávajúca nosí nejaký prsteň, požičajte si ho. Najjednoduchšie je pravítkom zmerať jeho vnútorný priemer. Alebo si môžete prečítať náš návod ako zmerať veľkosť prstene partnerky.

Ďalšou možnosťou je zvinúť do vnútorného kruhu pruh papiera a zmerať vzdialenosť jeho prekrývajúcich sa bodov. Ak nameriate 50 milimetrov, vzdialenosť zodpovedá veľkosti prsteňa 50. Môžete si tiež nasadiť prsteň na vlastnú ruku a na mieste, kde sa pre hrúbku vášho prsta zastaví, zmerajte povrázkom jeho obvod.

Dobré je do merania zapojiť napr. dobrú kamarátku, ktorá s ňou zájde do zlatníctva, kde si len tak pre srandu skúša prstene a samozrejme si správne číslo dobre zapamätá.

Ďalším z dobrých trikov je, že si žartom kúpite nejaké obyčajné prstene z dovolenky na pamiatku. Tie si vyberiete spoločne, aby nepadlo podozrenie. A už zase máte správny údaj.

Zaujímavou variantou môže byť aj romantický víkend v Trenčíne a v okolí, kedy len tak pri rannej prechádzke mestom zavítate k nám do zlatníctva a necháte si prsteň vyrobiť na zákazku.  Tento postup je nutné s nami vopred dohovoriť. Dokážeme si aj predstaviť, že bude asistovať romantický huslista a zlatníctvo bude slávnostne vyzdobené.

Vynaliezavosti sa medze nekladú a je len na Vás, ako s týmto krásnym údelom naložíte.

Prvá úprava veľkosti je zadarmo

Aby pre našich zákazníkov nebol výber veľkosti tak stresujúci, poskytujeme možnosť prvej úpravy veľkosti prsteňa zadarmo, prsteň potom stačí zaslať späť na našu adresu s kópiou faktúry a požiadavkou, na akú veľkosť má byť upravený. Upravený prsteň vraciame štandardne do 2-3 dní, hradí sa iba poštovné dobierkou.

Aký prsteň vybrať? Klasický alebo extravagantný?

Uvedomte si, aké šperky vaša partnerka rada nosí. Má rada klasické ženské šperky, alebo dáva prednosť niečomu modernejšiemu? Potešil by ju jemný, drobný prsteň alebo skôr robustnejší?

Potrpí si na bohato zdobené šperky, alebo nachádza kúzlo v prostých klenotoch? Preferuje striebro, alebo zlato? A ak zlato, tak žlté, alebo biele? Je veľmi dôležité poznať odpovede na tieto otázky a mať ich pri výbere zásnubného prsteňa na pamäti. Ak kúpite šperk podobný tým, ktoré má vaša drahá rada, nemôžete sa zmýliť.

Je ťažké zistiť, akým šperkom dáva vaša žena prednosť? Existuje možnosť vybrať najprv briliant a voľbu dizajnu či iných detailov prenechať samotnej partnerke. Ochudobníte ju tým síce o prekvapenie, vyhnete sa však možným nepríjemnostiam, ktoré by vznikli v prípade, že by ju prsteň, ktorý vám učaroval, zrovna nenadchol.

Premýšľajte o tom, aký briliant by jej najviac pristal. Na zásnubnom prsteni je najdôležitejší kameň, jeho farba, ale predovšetkým tvar.

Pri výbere prsteňa majte na pamäti niekoľko vecí:

 • Vaša žena bude prsteň nosiť neustále a musí sa teda hodiť ku všetkému, čo si rada oblieka. Pokiaľ nemáte predstavu o tom, aký kameň by sa jej páčil, je rozumné držať sa tvarov klasických.
 • Tvary s obmedzeným počtom faziet (plôšky brusu; rozložené tak, aby bol čo najviac využitý rozptyl a odraz svetla) vyžadujú vyššiu čistotu. Tá sa udáva v jednotlivých úrovniach. V našej ponuke nájdete najčastejšie kamene s označením čistoty SI2 a SI1. 
 • Niektoré tvary (princess, briliantový brus round, oval) sa dajú efektívne skombinovať za vzniku prsteňa s väčším počtom drahokamov.
 • Vkus ženy sa pozná aj z takých maličkostí, ako je nábytok. Podľa toho, či sa vzhliada v presných tvaroch a líniách, alebo dáva naopak prednosť niečomu modernejšiemu, spoznáte, či máte uprednostniť diamantový brus, brus princess či tvary menej obvyklé.

A čo cena prstena?

Počuli ste už niekedy o “pravidle”, že cena zásnubného prsteňa by sa mala rovnať dvom až trom mesačným platom? Premyslená marketingová stratégia spoločnosti De Beers presvedčila (alebo stále presviedča) väčšinu kupujúcich o tom, že uvedená suma presne zodpovedá tomu, koľko by sa malo za prsteň minúť.

Nejedná sa však o nič iné než o šikovný reklamný ťah. Všetko začalo v 30. rokoch 20. storočia, kedy firma odštartovala kampaň, v ktorej odporúčala kupovať zásnubný prsteň v cene mesačného platu. Na dva mesačné platy sa suma zvýšila v 80. rokoch. A na japonskom trhu podnik zneužil zmysel miestnych mužov pre česť a dobrú povesť a vhodnú cenu nastavil dokonca na sumu zodpovedajúcu trojmesačnému platu.

Informáciu o dvoch či troch mesačných platoch teda neberte príliš vážne, veď firma De Beers patrí ťažobné diamantové spoločnosti, ktorá tiež presadila myšlienku, že zásnubný prsteň by mali zdobiť diamanty. (Iste vám bude povedomý ich slogan “Diamant je navždy”.)

Nenechajte sa teda týmto mýtom o cene zásnubného prsteňa zviazať. V dnešnej dobe žiadna podobná zásada neplatí a je naozaj len na vás a vašom rozhodnutí (a vašej finančnej situácii), ako bude zásnubný prsteň vyzerať a koľko sa rozhodnete za neho zaplatiť.

Druhy zásnubných prsteňov

Existuje veľké množstvo variantov a druhov prsteňov. Tu sú 4 základné druhy, s ktorými sa môžete stretnúť:

Solitér (jednoramenný či s bočnými kameňmi)

 • Ide o klasický zásnubný prsteň s jedným kameňom, vyznačujúci sa jemným osadením.
 • Najčastejšie je využívaný briliantový brus a princess (relatívne nový typ brusu s veľkým počtom faziet a veľkým jasom), veľkej obľube sa ale tešia aj slza alebo srdca.
 • Solitér je najčastejšie uchytený pomocou krapen, modernejšom uchytením je twist.

Side stone

 • Diamanty či iné drahokamy lemujú hlavný kameň a dodávajú mu iskru a farbu.
 • Disponuje jednoduchším či mierne masívnejším typom osadenie.
 • Populárna typom uchytenia briliantov je channel, ktorý udržuje kamene v rovine a umožňuje svetlu do nich vo väčšom množstve vstupovať.

Three stone

 • Jeden diamant predstavuje minulosť, druhý prítomnosť a tretí budúcnosť.
 • Prostredná kameň býva spravidla väčší.

Pavé

 • Ide o atypický zásnubný prsteň s veľkým množstvom menších kameňov.
 • Vyznačuje sa masívnejším a širším typom osadenie.
 • Centrálne kameň je spravidla väčší a výraznejší.

Ako zabaliť zásnubný prsteň

Samozrejmosťou je uloženie prstienka do nejakej krásnej darčekovej krabičky, pretože aj obyčajný prstienok vyzerá pekne zabalený o 100% lepšie.

V prípade zásnub to potom platí dvojnásobne. Na trhu je množstvo škatuliek v tvare srdca či kvetiny, ktoré sú pre túto príležitosť vhodné. Už prvý dojem, keď vyberiete krabičku z vrecka, je moc dôležitý a zvlášť ženy sa tým nechajú veľa ovplyvniť.

Ako darovať zásnubný prsteň

Asi každá žena si želá, aby jej vyvolený vymyslel nejaký originálny spôsob, ako ju požiada o ruku. Snáď samozrejmosťou je pokľaknutie a tá známa veta: “Vezmeš si ma?” Väčšina žien uprednostňuje súkromné prostredie pred verejnými akciami a samozrejme túžia po romantike. Preto by nemali chýbať kvety, sviečky apod.

Počuli sme až neuveriteľné historky, ako muži žiadajú svoje nastávajúce o ruku. Tu si musí každý pomôcť sám.

Len pre dokreslenie tu uvedieme, že naša známa bola požiadaná o ruku tak, že pri hre Geocaching, pri ktorej sa svojím partnerom hľadala na určitých GPS súradniciach schované pokladničky s drobnými darčekmi, našla tu i krásnu krabičku a v nej zásnubný prsteň  s perlou …

Suma sumárum je ale najdôležitejší Váš čistý úmysel, ktorý vhodne voleným prsteňom môžete len podporiť.

Zanechať komentár